Maślan sodu-skarb dla jelit.
Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe powszechnie występują w naszych jelitach. Jednym z najważniejszych z nich jest kwas masłowy występujący w jelicie grubym. Jest on niezbędny do należytego działania procesów trawiennych, poprzez zapewnianie niskiego pH treści jelitowej. Kwas masłowy jest podstawowym źródłem energii dla kolonocytów (komórek jelita grubego), odżywia je i zapewnia prawidłowe ich funkcjonowanie.
Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe powstają w procesie beztlenowej fermentacji błonnika pokarmowego przez bakterie zasiedlające jelito grube i pełnią niezwykle ważną rolę w utrzymywaniu właściwej struktury, integralności i funkcji jelita. Grupę tych kwasów stanowią kwas masłowy, octowy i propionowy.
Kwasy te odgrywają znaczącą rolę dla naszego zdrowia, gdyż poprzez napędzanie wzrostu bakterii symbiotycznych, hamują rozwój patogenów takich jak Salmonella, Escherichia coli i Campylobacter oraz przyspieszają procesy gojenia i regeneracji nabłonka jelitowego, dlatego efekt wywierany przez nie na błonę śluzową jelit jest tak istotny dla dobrego trawienia i samopoczucia.
Procesy trawienne wspierane są przez miliardy bakterii, odpowiedzialnych za wytwarzanie wielu istotnych związków, bez których nasze zdrowe funkcjonowanie nie jest możliwe.
Jelita są jednym z najważniejszych organów naszego organizmu, a ich dobra kondycja i działanie ma kompleksowy wpływ na całe nasze zdrowie – to właśnie w jelitach wchłaniane są niezbędne życiodajne substancje odżywcze i witaminy.
Nasza mikroflora jelitowa ma zasadnicze znaczenie dla poprawnej struktury i integralności nabłonka jelitowego i co bardzo istotne ma wpływ na skuteczność działania naszej bariery ochronnej, broniącej nas przed atakiem szkodliwych drobnoustrojów.
Nadmiar cukrów, pośpiech, stres, dieta bogata w produkty wysoko przetworzone, nadużywanie leków i antybiotyków stanowią przyczynę niszczenia flory bakteryjnej, a co za tym idzie zwiększonego ryzyka zaburzeń pracy jelit. Braki probiotycznych i prebiotycznych składników diety powodują nieprawidłową pracę jelit, a to przenosi się na wiele problemów ogólnozdrowotnych, poczynając od zaparć i biegunek, przez depresję, aż do zmian nowotworowych.
Maślan sodu jest substancją wytwarzaną naturalnie w jelitach w wyniku przebiegającego w okrężnicy procesu fermentacji bakteryjnej niestrawionych węglowodanów np. błonnika. Produkty takie, jak nasiona, warzywa, częściowo zmielone ziarna zbóż, owies czy otręby pszenne z dużą zawartością amylozy, dostarczają bakteriom pożywki do fermentacji, a jej wynikiem jest właśnie produkcja kwasu masłowego.
Maślan sodu jest główną substancją dostarczającą energię komórkom nabłonka jelitowego (kolonocytom), odżywia je i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Badania dowodzą, że kwas masłowy wykazuje działanie przeciwzapalne i immunostymulujące w obrębie nabłonka jelitowego, odgrywa kluczową rolę w odnowie i zapewnieniu właściwej przepuszczalności nabłonka jelit, zmniejsza wrażliwość trzewną, czyli odczuwanie bólu ze strony przewodu pokarmowego. Wpływa także na motorykę jelit, min. zwiększa wchłanianie sodu i wody w jelicie.
Należy być świadomym, iż mimo tego, że produkty spożywcze zawierające kwas masłowy są potencjalnie szeroko dostępne w naszej diecie np. w mleku, jogurtach, kefirach, maślance, serach twardych, w oleju palmowym i kokosowym, to zawarte w tych produktach jego małe ilości są niewystarczające na pokrycie zapotrzebowania szczególnie u osób starszych czy chorujących.
Suplementacja maślanem sodu może być związana z różnymi potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi. Niektóre badania wskazuję, że kwas masłowy może wspierać zdrowie jelit poprzez działanie przeciwzapalne, wspomaganie funkcji bariery jelitowej oraz promowanie wzrostu korzystnych bakterii jelitowych. Może także mieć korzyści dla zdrowia mózgu, poprawiając funkcje poznawcze i obniżając ryzyko wystąpienia zaburzeń neurodegeneracyjnych.
Stosowanie preparatów kwasu masłowego jest szczególnie wskazane u osób starszych, u osób z chorobami zapalnymi jelit i po operacjach w obrębie jelit, u osób z zespołem tzw. jelita drażliwego, a także u osób po leczeniu nowotworowym. Jego działanie odżywcze dla komórek jelitowych szczególne zastosowanie znajduje u osób przewlekle chorych, wyniszczonych czy z zaburzeniami odporności.
Suplementacja maślanem sodu może być jednym z wielu sposobów wspierania zdrowia jelit i ogólnego stanu zdrowia, ale ważne jest stosowanie się do zaleceń dotyczących dawkowania i konsultowanie się z profesjonalistą medycznym, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla naszego zdrowia.