Czym jest maślan?
Czy zawsze bakterie + błonnik = maślan?
U zdrowych osób maślan jest produkowany przez korzystną mikroflorę jelitową z błonnika. Jeśli cierpisz na zaburzenia jelitowe, dysbiozę lub masz w diecie zbyt mało błonnika prawdopodobnie w Twoich jelitach nie ma wystarczającej ilości maślanu. Probiotyki w przeważającej większości zawierają bakterie produkujące kwas mlekowy, a nie masłowy, zaś błonnik bez obecności prawidłowej mikroflory nie zostanie wykorzystany do produkcji maślanu. Dlatego błonnik i probiotyk nie zastąpią maślanu.
„Jedz więcej błonnika!”
Czy kiedykolwiek lekarz lub dietetyk powiedział Ci to zdanie?
A jeśli tak, czy wiesz dlaczego?
Błonnik to grupa związków pochodzenia roślinnego, które nie są trawione przez człowieka i przechodzą niestrawione przez żołądek i jelito cienkie aż do okrężnicy.
W okrężnicy błonnik jest przetwarzany przez mikroflorę jelitową w ramach własnych procesów fermentacji, w wyniku czego powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA):
Wśród SCFA kwas masłowy odgrywa kluczową rolę dla zdrowia jelit odżywiając je i umożliwiając im fizjologiczne funkcjonowanie. Maślan zapewnia odpowiednią warstwę mucyny, w której żyje mikrobiota. Zatem, tylko gdy jelita są zdrowe może je zasiedlać zdrowa flora jelitowa niezbędna do produkcji maślanu z błonnika.
Wspomaganie pracy jelit jest możliwe dzięki Intesta® gdy doskwiera Ci:
Najnowsze badania przeprowadzone z użyciem produktu Intesta® Max wykazały korzystny statystycznie istotne zmniejszenie nasilenia objawów występujących w przebiegu chorób takich jak IBS, choroba uchyłkowa jelit oraz skuteczność i bezpieczeństwo postępowania. Maślan pełni też funkcje ogólnoustrojowe, co jest wciąż tematem badań. Dzięki badaniom maślan MSB® może być stosowany jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, jako żywieniowe wsparcie w leczeniu wyżej wymienionych chorób.
Dlaczego maślan w Intesta® jest wyjątkowy
Czym jest maślan zawarty w Intesta® ? Czy każdy maślan jest taki sam?
Kwas masłowy występuje w niektórych produktach spożywczych takich jak:
mleko (zwłaszcza kozie, owcze, bawole),
masło,
dojrzały ser typu parmezan.
Cechą maślanu jest to, że wchłania się niemal natychmiast w przewodzie pokarmowym, dlatego pokarm nie dostarczy maślanu do jelit gdzie jest on niezbędny.
W odróżnieniu od żywności i suplementów, maślan (MSB®) zawarty w preparacie Intesta® jest pierwszą w Polsce opatentowaną formą maślanu sodu. MSB®, czyli mikrootoczkowany maślan sodu zawieszony w matrycy trliglicerydowej, dzięki swojej unikalnej formule jest uwalniany stopniowo w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu może być wykorzystany nawet przez komórki końcowych części przewodu pokarmowego.