Biegunki i zaburzenia jelitowe wywołane antybiotykoterapią.
Antybiotyki to leki stosowane w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Wykazują działanie bakteriobójcze lub bakteriostatyczne. Ich stosowanie może wiązać się z występowaniem działań niepożądanych. Częstymi skutkami ubocznymi antybiotykoterapii są biegunki i zaburzenia jelitowe. Oto kilka aspektów związanych z biegunką i zaburzeniami jelitowymi wynikającymi z antybiotykoterapii:
Biegunki
Biegunka to jedno z działań niepożądanych, które może być wywołane antybiotykoterapią.
O biegunce mówimy wtedy, gdy występuje zwiększona częstość wypróżnień (3 lub więcej razy na dobę) o zbyt luźnej, czasem nawet wodnistej konsystencji.
Biegunka jest wynikiem zaburzenia fizjologicznej równowagi flory bakteryjnej (dysbiozy) przewodu pokarmowego, które jest wywołane działaniem antybiotyku.
Biegunka związana ze stosowaniem antybiotyków może wystąpić w trakcie lub po antybiotykoterapii, może mieć przebieg łagodny lub ostry, co niestety może prowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu.
Antybiotykoterapia zwiększa ryzyko zakażenia różnymi bakteriami, takimi jak popularny patogen oportunistyczny E. coli, ale także rzadkimi patogenami np. bakterią Clostridium difficile (C. difficile).
Zakażenie C.difficile do którego dochodzi najczęściej w warunkach szpitalnych, wywołuje poważne powikłanie – rzekomobłoniaste zapalenie jelit, którego najczęstszymi objawami są biegunka, zwiększona ilość wypróżnień (nawet do 20 razy w ciągu doby), bóle brzucha, gorączka.
Zaburzenie równowagi mikroflory jelitowej (dysbioza jelitowa)
Antybiotyki działają nie tylko na szkodliwe bakterie (bakterie chorobotwórcze), ale także na korzystne mikroorganizmy w jelitach, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Może to zaburzyć naturalną równowagę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, czyli prowadzić do powstania dysbiozy jelitowej. Dysbioza prowadzi do pogorszenia stanu błony śluzowej jelit, co powoduje „wyciek” różnych szkodliwych substancji przez barierę jelitową, a to z kolei prowadzi do wystąpienia przewlekłego stanu zapalnego, a tym samym negatywnie wpływa na cały metabolizm.
Inne zaburzenia jelitowe
Oprócz biegunki, antybiotyki mogą wpływać na inne zaburzenia jelitowe takie jak wzdęcia, bóle brzucha lub zaparcia.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki i innych zaburzeń jelitowych związanych ze stosowaniem antybiotyków należy:
- spożywać zwiększone ilości produktów zawierających probiotyki, czyli żywe bakterie korzystne dla jelit i przyjmować suplementy probiotyczne, które mogą pomóc w przywróceniu równowagi mikroflory jelitowej,
- zachować ostrożność przy stosowaniu antybiotyków, stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza, nie przerywać leczenia zbyt wcześnie, ale również nie przyjmować ich bez zalecenia i konsultacji lekarskiej,
- spożywać zdrową dietę bogatą w błonnik, owoce, warzywa i jogurty naturalne, które wspomagają zdrowie jelit i działają ochronnie na układ pokarmowy,
- stosować preparaty maślanu sodu, który odżywia i regeneruje podrażnione jelito.
W przypadku silnych objawów biegunki lub innych problemów jelitowych podczas lub po antybiotykoterapii, ważne jest, aby być w stałym kontakcie z lekarzem, który może zalecić odpowiednie środki zaradcze i który będzie nadzorował sytuację na bieżąco.
Antybiotyki są niewątpliwie bardzo skuteczną bronią wobec infekcji bakteryjnych, należy jednak pamiętać, że oprócz pozytywnych efektów działania, ich zażywanie nie jest zupełnie obojętne dla naszego organizmu.
Musimy być świadomi, że leczenie antybiotykami wyraźnie osłabia organizm, bowiem nawet kilka dni po zakończeniu kuracji możemy odczuwać złe samopoczucie, osłabienie i senność.
Powrót do formy sprzed choroby możemy przyspieszyć poprzez stosowanie lekkostrawnej diety, uzupełnianie witamin C, E, A oraz minerałów takich jak selen i cynk. Zawsze w tym wypadku dobrym wyborem będzie spożywanie świeżych warzyw i owoców, chudego białego mięsa, jajek, produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe np: tłustych ryb, orzechów, słonecznika, awokado. Zadbajmy również o dobry sen, brak działań w stresie i pośpiechu. Rezygnacja w tym okresie z używek (alkoholu, papierosów, kawy) na pewno pozytywnie przyczyni się do pełnego i szybszego powrotu do zdrowia.