Styl życia, a zdrowa dieta
Nasze zdrowie i codzienne samopoczucie w bardzo dużej mierze zależne jest od tego, co spożywamy oraz od tego, w jakim stanie jest nasz układ trawienny i mikrobiota jelitowa.
Prawidłowe odżywianie wpływa bezpośrednio na każdy aspekt naszego życia, przeciwdziała cukrzycy, nowotworom czy chorobom układu krążenia. Jedząc zdrowo mamy wydajny układ pokarmowy i sami stajemy się bardziej wydajni i mniej zmęczeni. Bóle brzucha, biegunka, zaparcia, wzdęcia, to dolegliwości, które najczęściej nas dotykają, a ich występowanie jest bezpośrednio powiązane z tym jaki styl życia prowadzimy i co spożywamy.
Przyczyn wymienionych objawów możemy doszukiwać się w dotykającym nas codziennym stresie, życiu w ciągłym pośpiechu, spożywaniu produktów niskiej jakości, używkach i braku ruchu.
Poniżej znajduje się kilka podstawowych porad, dzięki którym Wasze codzienne funkcjonowanie będzie bardziej komfortowe i zdrowsze.
Woda, czyli kluczowy czynnik dla zdrowia
Zacznijmy od podstaw, czyli nawodnienia organizmu. Odpowiednia ilość przyjmowanych płynów, to podstawowy aspekt zdrowego stylu życia. U dorosłych ludzi woda stanowi około 60% masy ciała i jest absolutnie niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania komórek, tkanek i narządów. Organizm człowieka wydala do 2,5 litra wody na dobę przez pocenie się, oddychanie, wydalanie z moczem i stolcem. Zaleca się picie około 0,03 (30 ml) litra wody na każdy kilogram masy ciała na dobę. Dla osoby o wadze 65 kg oznacza to minimum 2 litry czystej wody. Odpowiednie nawodnienie jest ważne nie tylko dla fizycznego zdrowia, ale także dla funkcji poznawczych i ogólnego samopoczucia. Regularne picie płynów i spożywanie produktów bogatych w H2O, jak warzywa np. ogórki i owoce takie jak arbuz, pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia. Pamiętajmy też, że część napojów ma tzw. ujemny bilans wodny np. piwo czy kawa, co oznacza, że więcej płynów z organizmu wydalamy, niż przyjmujemy.
Kluczowe składniki diety
W poprawie naszego samopoczucia pomoże nam eliminacja ze swojej diety produktów wysoko przetworzonych. Świadomie postawmy na dobrej jakości chude mięso, ryby, owoce morza, warzywa, orzechy, pestki, rośliny strączkowe czy otręby zbóż oraz oleje pochodzenia roślinnego. Właściwa dieta reguluje pracę flory bakteryjnej, daje poczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit. Należy wprowadzić na stałe do swojego jadłospisu pokarmy probiotyczne, takie jak: kefiry, jogurty i kiszonki. Produkty z dużą ilością wartości odżywczych, naturalnego pochodzenia, z wysoką zawartością błonnika, to właśnie to, co powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi i zamieszkującym go pożytecznym drobnoustrojom.
Jednak czasami pomimo właściwej diety bogatej w błonnik i pomimo zdrowego odżywania, zdarza się, że nie czujemy się dobrze, a to może być przyczyna zaburzeń stanu i równowagi mikroflory jelitowej, co może być przyczyną niedoboru maślanu sodu, który między innymi odpowiada za dobrą kondycję kosmków jelitowych.
Praktyczne wskazówki dla dobrego samopoczucia
Wysiłek fizyczny to sposób na wiele problemów ze zdrowiem, również u osób z problemami trawiennymi. Ruch pomaga w przechodzeniu treści pokarmowej przez jelita, dzięki czemu wpływa na stymulację procesów trawiennych. Ponadto aktywność fizyczna przynosi bardzo pozytywne efekty w walce ze stresem, który ma swoje niebagatelne znaczenie w zdrowym stylu życia. Dobremu samopoczuciu sprzyja właściwa ilość snu oraz odpoczynku, wsparta medytacjami czy ćwiczeniami jogi.
Swoją pozytywną rolę w walce z dolegliwościami trawiennymi ma nie tylko regularność posiłków, ale również to, ile na ich zjedzenie poświęcimy czasu i jak dokładnie rozdrobnimy przyjmowany pokarm.
Stałe pory odżywiania pomagają nam zapanować nad napadami apetytu i przyczyniają się do zrzucenia wagi oraz do poprawy jakości trawienia. Gdy świadomie i dokładnie będziemy gryźć przyjmowany pokarm, zadbamy o jego dokładne strawienie, jelita będą miały łatwiejszą pracę do wykonania, a dzięki temu więcej wartościowych substancji trafi do naszego organizmu. Co ważne w ten sposób unikniemy zatwardzeń, wzdęć i poczucia dyskomfortu.
Żywność, której należy unikać
Cześć problemów trawiennych może nas spotkać w wyniku alergii pokarmowych.
Diagnoza w tym zakresie wymaga bacznych obserwacji reakcji naszego organizmu, jak reagujemy na nabiał, gluten, soję, jajka czy orzechy. Jeśli podejrzewasz jakiś produkt o działania alergiczne, postaraj się go wyeliminować na jakiś czas z diety np. na około 2-3 tygodnie, następnie spożyj niewielką ilość podejrzanego produktu i obserwuj reakcję, a zidentyfikowany niekorzystny składnik wyeliminuj z diety na stałe. Można również poddać się testom alergicznym w tym zakresie, ale tutaj zaleca się skorzystanie z wiedzy i doświadczenia naszego lekarza specjalisty.
Dla osób z problemami żołądkowymi na liście produktów zakazanych znajdują się tłuste potrawy, które drażnią przewód pokarmowy. Ograniczamy ilość produktów wywołujących wzdęcia, takie jak fasola, kapusta i napoje gazowane. Zdarza się, że niektórzy odczuwają objawy zgagi po spożyciu cytrusów, kawy i herbaty, powinniśmy tak dobrać produkty w jadłospisie, by unikać występowania tych objawów.
Przyjęło się mówić, że każda choroba zaczyna się w jelitach i zapewne wiele znajdziemy w tym prawdy, dlatego dbajmy o ich prawidłowe funkcjonowanie, dzięki właściwej diecie i aktywności fizycznej. Wprowadzenie zdrowych nawyków wymaga czasu i samodyscypliny, ale korzyści dla zdrowia są tego warte.