Jelito nadwrażliwe – dieta i żywienie medyczne – kompleksowe wsparcie jelita
Dieta jest fundamentalnym elementem wspierającym leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS), ponieważ może bezpośrednio wpływać na nasilenie i częstość występowania objawów. Indywidualne podejście do diety, w tym identyfikacja szkodliwych produktów oraz wprowadzenie odpowiednich zmian, może znacząco poprawić jakość życia osób z IBS.
Dlaczego dieta jest tak ważna w przypadku IBS?
Dieta odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów zespołu jelita nadwrażliwego (IBS) z kilku powodów. IBS to zaburzenie pracy przewody pokarmowego obejmujące wiele objawów w tym bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunki.
Poniżej znajdują się czynniki przemawiające za koniecznością stosowania indywidualnie dobranej diety u pacjentów z IBS:
- Wpływ na objawy – osoby z IBS często mają jelita nadwrażliwe na różne pokarmy. W wyniku spożycia drażniących składników diety może dochodzić do nasilania objawów IBS. Tolerancja na poszczególne produkty jest sprawą indywidualną. eliminacja tych elementów diety może znacząco zmniejszyć nasilenie objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie.
- Regulacja motoryki jelit – błonnik pokarmowy odgrywa ważną rolę w regulacji motoryki jelit. Rozpuszczalny błonnik (znajdujący się w owocach, warzywach i owsie) może pomóc w łagodzeniu zarówno zaparć, jak i biegunek. Nierozpuszczalny błonnik (znajdujący się w pełnych ziarnach i warzywach liściastych) może być źle tolerowany przez niektóre osoby z IBS.
- Zarządzanie stanami zapalnymi i reakcjami immunologicznymi – badania wykazały, że dieta LOW FODMAP (o niskiej zawartości FODMAP tj. Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols) może znacznie zmniejszyć objawy IBS. FODMAP to krótkie łańcuchy węglowodanów, które mogą fermentować w jelicie grubym, powodując wzdęcia i ból. Identyfikacja i eliminacja pokarmów, które wywołują objawy, może znacznie pomóc pacjentom.
- Równowaga mikroflory jelitowej – spożywanie produktów zawierających bakterie probiotyczne (jak jogurt, kefir, kiszonki)[JD1] [XX2] może pomóc w przywróceniu równowagi mikroflory jelitowej. Jednocześnie produkty te mogą u niektórych osób nasilać objawy IBS ze względu na obecność kwasów. Prebiotyki (takie jak inulina) wspierają wzrost korzystnych bakterii w jelitach.
Rola maślanu sodu w IBS
Maślan sodu obecny np. w produkcie Intesta® w postaci mikrootoczkowanej odgrywa istotną rolę w zarządzaniu zespołem jelita drażliwego (IBS). Maślan sodu jest to krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy, który ma bardzo duży wpływ na zdrowie jelit i może przynieść ulgę w objawach IBS. Maślan jest głównym źródłem energii dla kolonocytów, czyli komórek wyściełających jelito grube. Odżywianie tych komórek ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia bariery jelitowej i jej funkcji. Odpowiednia bariera jelitowa przyczynia się także do prawidłowej pracy układu immunologicznego w obrębie jelita, co z kolei prowadzi do regulacji stanu zapalnego jelit, często obserwowanego u osób z IBS. Może to prowadzić do złagodzenia objawów, takich jak ból brzucha i dyskomfort. Maślan sodu wykorzystywany przez komórki jelita sprzyja zachowaniu integralności bariery jelitowej, co jest istotne w zapobieganiu zespołowi nieszczelnego jelita. Prawidłowo zbudowana bariera jelitowa chroni przed przenikaniem toksyn i patogenów do krwioobiegu, które mogą wywoływać lub nasilać objawy IBS. Maślan może także wpływać na motorykę jelit, pomagając w regulacji perystaltyki jelit. Jest to szczególnie korzystne dla osób z IBS, które doświadczają zarówno zaparć, jak i biegunek. Maślan wspiera prawidłową mikroflorę jelitową, promując wzrost korzystnych bakterii. Zdrowa mikroflora jelitowa jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego i może pomóc w złagodzeniu objawów choroby. Dzięki wymienionym właściwościom, może pomóc w zmniejszaniu nasilenia objawów IBS, poprawiając jakość życia osób cierpiących na tę dolegliwość. przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb. Maślan sodu jest znany ze swojej dobrej tolerancji i braku interakcji z lekami, więc może być stosowany u osób podczas trakcie leczenia farmakologicznego, a także u dzieci. Informacji na temat dawkowania dla najmłodszych należy szukać w ulotce lub skonsultować się bezpośrednio z lekarzem lub farmaceutą.