Preparat Intesta Tempo®+ Laxibiom® składa się z dwóch substancji: laktitolu i maślanu sodu MSB® w specjalnej opatentowanej formule
Dlaczego Intesta Tempo® +Laxibiom®?
To unikalne połączenie maślanu z laktitolem. Preparat zawiera mikrootoczkowany maślan sodu MSB®, który jest opatentowaną formą maślanu zapewniającą stopniowe uwalnianie na całej długości jelita.
Laktitol (suplement Laxibiom®) ma dodatkowe działanie prebiotyczne oraz charakteryzuje się dobrą tolerancją. Przyczynia się do regulacji wypróżnień.
Maślan MSB® był przebadany u polskich pacjentów w sześciu badaniach – badania potwierdziły statystycznie istotne zmniejszenie nasilenia objawów występujących w przebiegu chorób takich jak IBS, choroba uchyłkowa jelit oraz skuteczność i bezpieczeństwo postępowania.
Opakowanie zawiera pięć dziennych porcji preparatu. Granulat jest słodzony stewią i ma naturalny żurawinowy aromat.
Laktitol
Laktitol jest skutecznym, osmotycznym środkiem przeczyszczającym. Laktitol w minimalnym stopniu wchłaniany jest w jelicie cienkim, dlatego dociera do jelita grubego, gdzie jest rozkładany przez bakterie okrężnicy na krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, w tym kwas masłowy. Przez to dochodzi do obniżenia pH w okrężnicy i pobudzenia perystaltyki jelit. Rozpad do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych zwiększa również ciśnienie osmotyczne w świetle jelita. Laktitol poprzez działanie osmotyczne powoduje zwiększeniem objętości kału w wyniku zatrzymania wody w świetle jelit oraz zwiększenie perystaltyki jelit. Dodatkowo Laktitol jest źródłem węglowodanów i energii dla bakterii sacharolitycznych, dlatego można się ich spodziewać w postaci biomasy w jelicie. Może to skutkować zwiększeniem objętości wypełnienia jelita i dalszym pobudzeniem pracy jelit.
Maślan sodu
Maślan sodu działa dobroczynnie na komórki nabłonka jelitowego (kolonocyty) dostarczając im energii oraz zapewniając prawidłowe ich funkcjonowanie. Maślan odgrywa kluczową rolę w odnowie i zapewnieniu właściwej przepuszczalności nabłonka jelit, wywiera troficzny wpływ na błonę śluzową jelita, wspomaga funkcję bariery jelitowej. Maślan wykazuje też miejscowe działanie osmotyczne zwiększa wchłanianie wody w jelicie grubym w wyniku czego dochodzi do zwiększenia objętości kału oraz stymulacji perystaltyki jelit. Mechanizmy działania maślanu są przydatne w leczeniu zaburzeń wypróżniania.